You are here: Home / Masters / Masters Prizes

Masters Prizes

2014/15 Session

Best Overall Student Prize by programme:

  • MSc Telecommunications - Andi Soekartono
  • MSc Telecommunications with Business - Cristina Guinand
  • MSc Wireless and Optical Communications - Yanqing Zhang
  • MSc Telecommunications (IGDP) - Terence Hunt
  • MSc Nanotechnology - Leon Garnett

Best Research Project by programme:

  • MSc Telecommunications - Ayibatari Warde
  • MSc Telecommunications with Business - Hermana Yuniadi
  • MSc Wireless and Optical Communications - Hongyuan Huang
  • MSc Nanotechnology - Leon Garnett

2013/14 Session

Best Overall Student Prize by programme:

  • MSc Internet Engineering - Liang Dong
  • MSc Telecommunications - Maria Anagnostopoulou and Vaios Kyritsis
  • MSc Telecommunications with Business - Nayomi Hapuarachchi
  • MSc Wireless and Optical Communications - Dhecha Nopchinda
  • MSc Nanotechnology – William Parfitt

Best Research Project by programme:

  • MSc Telecommunications - Alhabib Abbas
  • MSc Telecommunications with Business - Daniel Gleeson
  • MSc Wireless and Optical Communications - Dhecha Nopchinda
  • MSc Nanotechnology – Satyam Ladva

Prize for Academic Excellence by programme:

  • MRes Telecommunications - Binxu Yang
  • MSc Wireless and Optical Communications - Abdessamad El Moatamid

2012/13 Session

Best Overall Student Prize by programme:

  • MSc Telecommunications with Business - Adeline Lee
  • MSc Telecommunications (IGDP) - Kevin McLoughlin
  • MSc Telecommunications - Prachi Mittal
  • MSc Internet Engineering - Roopa Nagesh Shet
  • MSc Wireless and Optical Communications - Joseph Zammit
  • MSc Nanotechnology - Victor Malherbe

Best Overall research project by programme:

  • MSc Telecommunications with Business - Ahmed Riad.
  • MSc Telecommunications - Shuqi Zhong
  • MSc Internet Engineering - Yu Liu
  • MSc Wireless and Optical Communications - Joseph Zammit
  • MSc Nanotechnology – Mark Buckwell

    2011/12 Session

    • MSc Nanotechnology Departmental Project Prize - Richard Smith

    Best Overall Student Prize by programme:

    • MSc Telecoms Engineering (BT MSc) - Neil Rendall
    • MSc Telecommunications - Hana Besbes
    • MSc Internet Engineering - Hisham El-Ezaby
    • MSc Wireless and Optical Communications - Konstantia Zigkiri
    • MSc Communications Research - Eleftherios Roumpakias
    • MSc Telecommunications with Business - Alexander Boettcher
    • MSc Nanotechnology - Noorlizawati Abd Rahim and Jeremy Colin

    2010/11 Session

    • IEEE Communications Project Prize – Zhaowei Li, MSc Communications Research
    • Oxford Instruments Plasma Technology award - Anara Molkenova

    Best Overall Student Prize by programme:

    • MSc Telecoms Engineering (BT MSc) – John Bicknell
    • MSc Telecommunications – Kamal Gokool
    • MSc Internet Engineering – Aikaterini Kantounatou
    • MSc Technologies for Broadband Communications – Olayinka Oduwole
    • MSc Communications Research – Diliang He
    • MSc Telecommunications with Business – Christina Kossyva
    • MSc Nanotechnology - Ahmed Salem

    Outstanding project prizes:

    • MSc Telecommunications – Dimitrios Ntarladimas
    • MSc Technologies for Broadband Communications – Arthur Murzeau and William Hughes
    • MSc Communications Research – Kexuan Sun
    • MSc Telecommunications with Business – Jawad Aboudi
    • MSc Nanotechnology - Tanzim Baig

    2009/10 Session

    Best Overall Student Prize by Programme

    • MSc Telecommunications – Hasanein Al-Khafaji
    • MSc Internet Engineering – Vlad Boureanu and Ioannis Tsakos (jointly awarded)
    • MSc Communications Research – Ahmed Mashhour
    • MSc Nanotechnology - Stephen Riris